Informator budowlane

Artykuły o pracach ziemno gruntowych na budowie

Producent ,,Cristiady\”, Pablo José Barroso

Autor admin on wrzesień - 27 - 2013

Wytwrca ,Cristiady”, Pablo José Barroso, widzi kino jako narzędzie świadectwa i apostolatu. Na początku grudnia ubiegłego roku do kin w Usa wszedł jego produkcji film animowany 3D pt. ,Największy z cudów” (El gran Milagro) w reżyserii Bruce’a M. Morrisa. To historia grupy katolików, którzy są prowadzeni przez anioły do pełnego zrozumienia Najświętszej Ofiary Mszy Świętej. Prawa do tego filmu ma FT Films.


Premiera filmu odbyła się 20 marca 2012 roku w papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Watykanie. Producentem tego pełnego akcji obrazu jest Meksykanin Pablo Jose Barroso, odpowiedzialny m.in. za głośny film ,Guadalupe”.
– DVD Cristiada opowiada historię pięciu prostych ludzi (znakomita większość z nich to postaci autentyczne), którzy stają w obronie spersonalizowanych praw – powiedział reżyser Dean Wright w wywiadzie dla CNA. – W końcu trafiają w sam środek wojny domowej, gdzie muszą zdecydować, czy i jak daleko pójść, ażeby walczyć o swoją wolność. Muszą zdecydować się na podjęcie największego ryzyka dla bardzo dobra indywidualnych rodzin, wiary i przyszłości swojego państwie – dodał reżyser, który pracował przy takich obrazach jak ,Władca Pierścieni” czy ,Opowieści z Narnii”.
Zasadniczą rolę w obrazie gra znany ze swojego antykomunizmu oraz dodatkowo przywiązania do chrześcijaństwa hollywoodzki aktor i reżyser Andy Garcia, który wciela się w postać Enrique Gorostiety Velarde, przywódcy ,chrystusowców”. – Jego zadaniem jest przywrócenie praw religijnych ludowi. Choćby generał posiada niewielkie szanse w walce ze wszechwładnym i bezwzględnym prezydentem Plutarco Callesem, to jednakże Ci, których spotyka na swej drodze, młodzi idealiści, zadziorni renegaci, a przede wszystkim jeden, niezwykły nastolatek imieniem Jose, uświadamiają mu, że odwaga i wiara mogą narodzić się wręcz wtedy, gdy już nie można liczyć na sprawiedliwość – podkreślił reżyser.
W obrazie występuje również legenda kina Peter O’Toole, który wciela się w postać księdza Christophera, oddającego życie w obronie wiary. Warto pamiętać, że aktor bierze udział tylko w produkcjach kinowych profesjonalną. Dokładnie tak samo jak Eva Longoria, odtwórczyni roli żony generała Gorostiety, Tulity.
Film opowiada historię prześladowań, jakich doświadczyli katolicy w lewicowym Meksyku. W 1926 roku prezydent Meksyku, Plutarco Elias Calles, zaczął wprowadzać antyklerykalne przepisy uderzające w Kościół katolicki. Calles był masonem i socjalistą nazywanym ,antychrystem”. Za jego rządów zamknięto szkoły katolickie i znacząca większość kościołów , a dodatkowo zarządzono przymusową rejestrację wszystkich księży. W odpowiedzi powstała ,Krajowa Liga Obrony Wolności Religii”, która zorganizowała akcję obywatelskiego nieposłuszeństwa polegającego m.in. na bojkocie wszystkich państwowych przedsiębiorstw i instytucji. Dwa miliony Meksykanów podpisały petycję do władz z żądaniem anulowania antykatolickich zapisów konstytucji. Wtedy wybuchło powstanie, które przeszło do historii pod nazwą cristiady, a jej uczestnicy zasłynęli jako cristeros, czyli chrystusowcy. W ciągu kilku lat w walce z socjalistami zginęło ok. 90 tysięcy osób.
Jednym ze sportretowanych w Cristiada postaci jest José Luis Sánchez del Río. W chwili śmierci w 1928 r. miał niecałe 15 lat. Był żołnierzem armii powstańczej w stanie Michoacán. Bronił się do wyczerpania amunicji, a następnie dostał się do niewoli podczas potyczki z wojskami rządowymi, gdy odstąpił własnego konia dowódcy cristeros, gen. Prudencio Mendozie. Został wtrącony do więzienia w rodzinnej miejscowości. Gdy nie chciał przejść na stronę rządową i zaprzeć się wiary, młodego cristero poddano torturom – zdarto mu nożem skórę ze stóp i pędzono na piechotę na miejscowy cmentarz, gdzie został powieszony i dobity strzałem z pistoletu. Pytany przez oprawców, co posiadają powtórzyć jego rodzicom, odpowiedział: ,Niech żyje Chrystus Król! I że się spotkamy w niebie!”. José Luis Sánchez del Río został beatyfikowany przez Benedykta XVI w 2005 r.